PRINCE GEORGE (B.C.) – Following is the Team New Brunswick schedule for Sunday, Feb. 15, at the 2015 Canada Winter Games in Prince George, B.C. (Atlantic time).
Alpine (Purden)
14:00 -- Women Super G -- Lucy Black (Fredericton), Jennifer Clarke (Fredericton), Alexie Laplante (Edmundston), Olivia McLean (Penobsquis), Katherine Mills (Fredericton), Samantha Piekrski (Rothesay), Gabrielle Rutter (Fredericton).
15:30 -- Men Super-G -- Caeden Carruthers (Fredericton), Brandyn Cooke (New Maryland), Cameron Magee (Rothesay), Camden Sutherland (Fredericton), Walter Teague (Woodstock), Frederic Verret (Edmundston).
Archery (NSC)
13:00 -- Individual/Team Qualifying Round 1 Compound
18:30 -- Individual/Team Qualifying Round 1 Recurve
Artistic Gymnastics (NSC)
13:00 -- Women’s competition (CJNSC)
19:30 -- Men’s training (PG Gym)
Biathlon (Otway)
14:00 -- Men’s 15 km -- Zacharie Boissonnault (Campbellton), Raphael Daigle (Dumfries), Alexandre Landry (Charlo), Collin Niles (Saint John) and Alexandre Niles (Saint John).
Women's 12.5 km -- Gina Heppell (Charlo), Gabrielle Landry (Charlo), Emma Septon (Miramichi), Lauren Martin (Miramchi) and Lindsay Arseneault (Dalhousie).
Men’s Curling (Prince George Golf & Curling Club)
23:00 -- New Brunswick vs Nova Scotia
Women’s Hockey
16:30 -- New Brunswick vs Yukon (CN Centre)
0:00 -- Practice (Kin 3)
Ringette (Coliseum)
18:00 – New Brunswick vs Quebec
Long Track Speed Skating (Prince George Outdoor Oval) *weather dependent
10:00 -- Warm-up
11:30 -- Final – Men's 3000m -- Spencer Thorpe (St. Andrews), Gabriel-André Savoie (Dieppe), Ian Verschoor (Berwick) and Andrew Peppard (Chamcook).
13:00 -- Final – Women's 1500m -- Danielle Dumouchel (Quispamsis), Maggie Oliver (Grand Bay Westfield), Abby-Gail Jackson (Moncton) and Freya Clark (St. Andrews).
Short Track Speed Skating (KIN 1)
12:00 -- Warm-up
13:00 -- Women’s Heat/Quarters 1500m -- Courtney Sarault (Moncton), Rikki Doak (Fredericton), Heidi Evans (Fredericton), Alyssa Seymour (Baxters Corner) and Sarah Gilbert (Fredericton).
Men’s Heat/Quarters 1500m -- Paul Tremblay (Saint John), Brady Oakes (Dalhousie), Seamus Smith (Saint Andrews), Roger Fulton (Fredericton) and Brendan Corey (Fredericton).
16:30 -- Men’s and Women’s Semifinal 1500m
17:15 -- Men’s and Women’s Final 1500m
Target Shooting
13:00 -- Men’s and Women’s air rifle and air pistol practice (College of New Caledonia)
Wheelchair basketball (Duchess Park Secondary School)
17:30 -- Practice
14-02-15